Szambo betonowe to zbiornik bezodpływowy, w którym gromadzą się ścieki stałe oraz płynne. Bardzo często są one jedynym i jednocześnie najlepszym rozwiązaniem dla posesji, które z różnych przyczyn nie mają dostępu do kanalizacji. Niestety niewłaściwa eksploatacja może spowodować duże problemy z szambem. Jak ich uniknąć?

Z czego wynikają najczęstsze problemy?

Zbiorniki bezodpływowe, do których należą m.in. szamba betonowe są najpopularniejszym rozwiązaniem dla posiadaczy m.in. domków jednorodzinnych, hoteli lub budynków wielorodzinnych, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej. Bardzo często jednak (z powodu braku odpowiedniej wiedzy oraz wyobraźni) nieprzestrzeganie pewnych zasad związanych eksploatacją może spowodować poważne problemy. Jeśli szambo betonowe nie będzie wystarczająco często sprawdzane, to w pewnym momencie konieczna będzie jego wymiana na nowe. Jak temu zapobiec? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć problemów?

Przegląd, zasady eksploatacji

Dzięki właściwemu postępowaniu w skuteczny sposób można zapobiec pojawiającym się problemom z szambem. Ważne jest m.in. przestrzeganie zasad dotyczących przeglądu. Cały system należy sprawdzać przynajmniej raz na 2-3 lata. W momencie zauważenia miejsca przecieków, należy je jak najszybciej wyeliminować poprzez serwisowanie oraz wymianę uszkodzonych sprzętów np. zmywarki lub toalety na nowocześniejsze.

Należy także bezwzględnie unikać stosowania niebezpiecznych środków czystości oraz innych chemikaliów w toalecie. Na szambo niekorzystnie wpływają m.in. benzyna, farby, smary, oleje oraz chemiczne środki ochrony roślin. Problemy mogą również wynikać ze spłukiwania w toalecie niedopałków papierosów, pieluch, sierści oraz innych produktów higienicznych, dlatego też bezwzględnie należy unikać spłukiwania tego typu produktów.

Jak prawidłowo zabezpieczyć szambo betonowe?

Aby zabezpieczyć szambo betonowe, warto także zwrócić uwagę na dzienne zużycie wody. W przypadku kąpieli należy zapełniać wannę taką ilością wody, jaka jest potrzebna. Również zakręcanie kurków od kranu podczas mycia zębów lub golenia zmniejsza zużycie wody. Toaleta powinna być używana tylko i wyłącznie do spłukiwania ścieków. Należy także zakręcać kurki, które nie są używane.
Nad szambem oraz wokół niego najlepiej posadzić trawę. Jeśli właściciel posesji posiada pole drenażowe, warto również posadzić wokół niego trawę, a unikać sadzenia drzew z głębokim systemem korzeniowym, gdyż rozrastające się korzenie mogą przyczynić się do powstania poważnych uszkodzeń w systemie drenażowym szamba. Warto również pamiętać, aby nie parkować ani nie przejeżdżać autem przez szambo, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec zarówno zbiorniki, jak również rury oraz inne elementy, które znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią.

Problemy dodatkowe – opróżnianie i czyszczenie szamba

Poważny problem właścicielom szamb może przysparzać także ich opróżnianie i związany z nim wywóz nieczystości. Wiążą się one głównie z częstotliwością, z jaką należy wywozić nieczystości. Częstotliwość czyszczenia zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i czasu, w jakim się on zapełnia. Przy założeniu, że szambo betonowe ma pojemność ok. 10 m3, a w domu korzystają z niego trzy osoby, wówczas zapełni się ono po ok. 3-4 tygodniach. Przy większej liczbie domowników czas zapełnienia będzie oczywiście krótszy. Często specjalistyczne firmy dają możliwość ustalania stałych terminów związanych z wywozem nieczystości, jednak w przypadku, kiedy szambo nie zostało zapełnione do końca, zwiększeniu ulegają koszty, które wiążą się ze stałą opłatą wynikającą z zamówionej usługi. Gorzej, jeśli niespodziewanie produkcja ścieków wzrośnie i szambo się przepełni, dlatego regularne czyszczenie jest bardzo ważne. Aby uniknąć problemów związanych ze zbyt wczesnym lub zbyt późnym zamówieniem wozu asenizacyjnego można kontrolować poziom zapełnienia – np. montując w nim specjalny czujnik.

Wjazd szambiarki na teren posesji

Bardzo często poważny problem stanowić może również sam wjazd szambiarki na teren, na którym znajduje się szambo betonowe. Jej wjazd nierzadko wiąże się ze szkodami, które może spowodować dla roślin, ścieżek i chodników oraz wielu innych elementów, które znajdują się na terenie posesji. Czyszczenie szamba wymaga również naszej obecności, która wiąże się z koniecznością otwarcia bramy wjazdowej na teren posesji. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się montaż przewodu odprowadzającego ścieki. Jeden koniec takiego przewodu umieszcza się na dnie zbiornika szamba betonowego, a drugi koniec (posiadający szybkozłączkę) dostępny jest wówczas dla wozu asenizacyjnego z ulicy. Takie rozwiązanie zapewnia stały dostęp szambiarki do zbiornika bezodpływowego z zewnątrz, co daje możliwość jego opróżnienia bez konieczności wjazdu na teren posesji.

Nieprzyjemny zapach w domu – czy to problem z szambem?

Bardzo często czyszczenie szamba związane jest z obecnością nieprzyjemnego zapachu, który odczuwalny jest niemal w całym domu. Związane jest to z ciśnieniem, które tworzy się w wyniku pracy związanej z wysysaniem przez szambowóz całej wody, która znajduje się m.in. w brodzikach, umywalkach, wannach oraz w domowych toaletach. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, wystarczy zamontować na stropie zbiorników bezodpływowych komin odpowietrzający. Aby zapobiec wydostawaniu się zapachu z wentylacji, należy również ok. 1-2 razy w miesiącu wsypać do toalety odpowiedni biopreparat przyspieszający rozkład związków organicznych.

Oceń nasz usługi
501 831 402